Tüm Kredi ve Banka Kartları İnternetten Alışveriş İçin Kapatılıyor

Tüm kredi kartları BDDK‘nın aldığı karar ile 17 Ağustos’tan itibaren internet üzerinden yapılacak olan alışverişlere kapatılacak. Buna şu an kullanımda olan ve yeni çıkacak olan tüm kredi ve banka kartları dahil.

Kullanıcılar online alışverişlerde kredi kartı ve banka kartlarını kullanmaya devam etmek için bankaları ile görüşüp online alışverişlerde kart kullanımı için onay vermeleri gerekmekte. Bu işlem için telefon ile müşteri hizmetlerini arayıp sesli onay verebilir, ya da banka tarafından gönderilen SMS lerde onay vermeniz için gereken talimatları uygulayabilirsiniz.

Kısıtlama 17 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak . Bu tarihe kadar kredi kartları ile internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde herhangi bir kısıtlama yapılmayacaktır. 17 Ağustos tarihine kadar onay verilirse bu tarihten sonra da herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız. Bu onaylama işlemini tüm kredi kartlarınız için ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir.

Bu kısıtlamanın asıl amacı tabi ki de kullanıcıların güvenliği için. Günümüzde de yaşanan kart bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması, kart sahiplerinin izni dışında yapılan alışverişler sıkça karşılaştığımız haberler arasında. BDDK bu düzenleme ile bu gibi durumların önüne geçmeyi planlıyor.

Bu düzenleme e-ticaret firmaları için satışlarda bir düşüş yaşatır mı bilinmez ama çoğu kullanıcı için ilk başlarda sorunlar yaşatacağı kesin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.