Sorun: Windows7 Yazıları Kalınlaştı

Sorun: Windows7 Sistem Yazıları Kalınlaşması

Windows 7 kullanıcılarının başına gelebilecek sorunlardan bir tanesi windows yazılarının kalın şekilde gözükmesidir. Bunun birçok sebebi olacağı gibi genelde oluşma sebebi ise bilgisayarda yüklü olan bir programı kaldırmaktır. (Her program kaldırıldığında böyle bir şey olacak diye birşey yok.) Bazı programlar sistemden kaldırılırken windowsun varsayılan font dosyalarından bazılarını da beraberinde silmesidir. Bu nedenle windows kullanması gereken yazı tipi dosyasını bulamaz ve farklı bir font dosyası kullanır. Bu da windowsunuzda yazıların kalın gözükmesine neden olabilir.

Windows 7 Varsayılan Yazı Tipleri

Çözüm: Windows 7 Varsayılan Font Dosyaları

Bu sorunun çözümü olarak da varsayılan Windows 7 font dosyalarını bulup geri yüklemektir. Bu yazı tipi dosyalarını yüklemek için dosyaya çift tıklanır ve açılan pencerenin sağ üst köşesinde bulunan Yükle butonuna tıklanarak font dosyası yüklenir. Bu şekilde yükleme işlemi biraz zaman alabilir. Kestirme yoldan yapmak için C:\Windows\Fonts klasörüne indirilen font dosyaları Kopyala / Yapıştır yapılarak taşınabilir. Bu sayede tüm font dosyaları yüklenmiş olur.

Windows 7 Orjinal Font Dosyaları

Peki orjinal Windows 7 font dosyalarını nereden bulabilirsiniz? İlk akla gelen başka bir Windows 7 yüklü bir bilgisayarın C:\Windows\Fonts klasöründe bulunan tüm font dosyalarını bir bellek yardımıyla kendi bilgisayarınızdaki C\Windows\Font klasörüne taşıyabilirsiniz. Bu da biraz zahmetli. 🙂 Biz sizler için Windows 7 varsayılan font dosyasının indirme linkini paylaşabiliriz.

Varsayılan Windows 7 font dosyalarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Eğer sizinde karşılaştığınız ve çözümünü bulamadığınız bir sorun varsa bu konu altına yorum olarak yazabilirsiniz. Sizin yerinize çözüm yollarını araştıralım, bulabilirsek çözüm yollarını yazalım. Herkes faydalansın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.