Google Duo İncelemesi

Görüntülü konuşma uygulamaları kervanına yeni katılan Google Duo‘nun yayınlanma haberini bir önceki yazımızda şuradan sizlere sunmuştuk. Google Duo artık Android ve iOS için kullanılabilir durumda. Play Store ve AppStore üzerinden uygulamayı cihazınıza yükleyip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu inceleme yazımızda ise uygulamanın nasıl kullanıldığını, artılarını ve eksilerini paylaşacağız.

Peki şimdi gelelim uygulamanın nasıl kurulup, nasıl kullanılacağına;

Google Duo Nasıl Yüklenir?

Uygulamamızı Play Store ya da AppStore üzerinden cihazımıza yüklüyoruz.

Google Duo Yükleme

Google Duo Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarını KABUL EDİYORUM butonuna tıklayarak kabul ediyoruz ve devam ediyoruz.

Google Duo İnceleme

Sonraki ekranda telefon numaramızı doğrulamamız için bizden kullanmış olduğumuz telefonun numarasını istemekte. Aynı işlem Whatsapp uygulamasını yüklerken de yapılmakta. Bu adımdan sonra girmiş olduğumuz tekefon numarasına Google tarafından bir doğrulama kodu gönderilecek.

Google Duo İnceleme

Bu ekranda telefon numaranızın doğrulaması gelen kod ile yapılmakta. Gelen kod uygulama tarafından otomatik olarak okunup doğrulama ekranına eklenecek ve eğer doğru ise uygulamamız kullanım için hazır olacak.

Google Duo Video Görüşmesi

Google‘ın tamamen kullanıcı odaklı çalıştığı bu uygulamada görüntülü arama yapmak neredeyse tek tuş ile mümkün. Uygulamanın ilk kullanım ekranında bulunan Video görüşmesi butonuna tıklayarak rehberimizde kayıtlı olan numaralardan Google Duo kullanan birisini seçip arama yapmaya başlıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta uygulamanın farklı bir özelliği olan Tık Tık özelliği. Yani siz arama yapmaya başladığınız anda aradığınız kişinin ekranında görünüyor olmanız. Aradığınız kişi aramanıza cevap vermese de sizi görebiliyor.

– İsterseniz arama yapmadan önce tipinize bi çeki düzen verin. 🙂 –

Google Duo Kişi Listesi

Video görüşmesi butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ekran tam olarak burası. Bu ekranda uygulamayı kullanan arkadaşlarınız en üstte ve yeşil olarak gösterilmekte. Uygulamayı henüz yüklememiş olanlar ise mavi renk ile gösterilmekte ve yanında DAVET ET butonu bulunmakta. Uygulamayı kullanmasını isteğiniz arkadaşlarınıza bu butona tıklayarak mesaj yoluyla uygulamanın linkini gönderebilirsiniz. Bu sayede listenizde uygulamayı kullananların sayısı artacaktır.

Şimdi sıra geldi uygulamanın artı yönlerine;

Google Duo Özellikleri, Artı Yönleri

Uygulamayı internet olan tüm ortamda kullanabilirsiniz. Bunun için ayrıca konuşma paketinizin ya da dakikanızın olmasına gerek yok.

Google Duo sayesinde Android ve iOS sistemleri arasındaki görüntülü konuşma engeli kalkıyor. Bize göre en önemli özelliği de bu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi uygulamanın kullanımı, ara yüz ekranı çok basit ama bir o kadar da etkili.

Yapmış olduğumuz test görüşmesinde hem görüntü hem de ses kalitesi çok iyi düzeydeydi.

Birkaç güzel özelliği daha bulunmakta. Bunlara buradaki yazımızda değinmiştik.

Bir de eksikliklerine bakalım;

Google Duo Eksi Yönleri

Öncelikle belirtelim ki bu uygulama daha çok yeni ve gelişmeye devam edecek. Şimdi yazacağımız eksikleri çok kısa bir süre içerisinde düzeltilebilir. En azından biz öyle tahmin ediyoruz. 🙂

Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki uygulama tam bir şarj düşmanı. Tabi bu sorunda aynı anda birkaç işi yerine getirmesi önemli bir etken. (Kamera, veri bağlantısı, gelen sesin hoparlörden çıkması ve bu sırada arama yapmış olmanız gözle görünen kısmı.) Yapmış olduğumuz testte 4 – 5 dakikalık kısa bir görüşmenin sonunda %10 olan şarj durumu %2 seviyelerine düştüğünü gördük.

Aynı zamanda görüşme yaptığımız iki cihazında çok fazla ısındığını gördük.

Cihazın biri 3G üzerinden diğeri ise Wi-Fi üzerinden görüşme yapıyordu. Sinyal seviyesi yüksek olmasına rağmen bir defa da olsa bağlantı sorunu yaşadık ve görüşmemiz sonlandı.

Bizim fark ettiğimiz bir diğer eksi yönü de veri tüketimi oldu. 4 – 5 dakikalık kısa bir görüşme sonunda veri tüketimi neredeyse 62 MB boyutuna ulaştı.

– İnanmıyosan aha dayıya sor. 🙂 –

Google Duo Veri Kullanımı

Bir diğer eksiği de görüşme detaylarının bulunmaması. Yani kiminle ne zaman kaç dakika konuştuğumuzu göremiyoruz.

Bu yazımızda uygulamanın tüm yönlerini belirtmeye çalıştık. Bize göre uygulama çok basit ve çok kullanışlı olmuş. Daha yeni bir uygulama olduğu için eksiklerin gelen güncellemelerle ortadan kaldırılacağı aşikardır. Ne de olsa arkasındaki isim Google.

Google Duo İndir

Android kullanıcıları burayı tıklayarak indirebilir.
iOS kullanıcıları burayı tıklayarak indirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.