Google, Alışveriş Reklamları İçin Kurallarını Yeniledi

İnternet üzerinden yapılan şatışların bir çoğu karşılaştırma sitelerinden gelmektedir. Bu karşılaştırma siteleri arasında Google Alışveriş Reklamları liste başı gelmekte.

 

Google, belirlediği bu kuralları 10 Temmuz 2017 tarihinden itibaren uygulamaya başlayacak ve bu kurallara uymayan alışveriş ilanları Google Alışveriş bölümünde yayınlanmayacak. Bu bölümden gelen siparişlerde azalma olmaması için Google tarafıdan belirlenen yeni kurallara uyulması gerekmekte. Peki bu kurallar neler?

Ürün Görselleri

Google tarafından belirtilen kurallara göre;

  • Ürün görselleri üzerinde promosyon metinleri, ücretsiz kargo, indirim oranları gibi ifadeler bulunmamalıdır.
  • Ürün logoları, satıcı firma logoları yada satıcı firma bilgileri bulunmamalıdır.
  • Görseller giyim harici kategorilerde en az 100×100 px, giyim kategorisi için ise en az 250×250 px olmalıdır.
  • Ürün görsellerinde çerçeve, badge, sembol ya da damga bulunmamalıdır.
  • Görsellerde arka fon beyaz olmalıdır.
  • Ürünler ambalajlarından çıkarılıp arka fon beyaz bir şekilde fotoğraflandırılmalıdır.
Kısaca belirtmek gerekirse ürünlerinizin Google Alışveriş Reklamlarında çıkması için görsellerinizde herhangi bir yazı bulunmamalı, arka fon rengi beyaz olmalı, ürüne ait ambalaj bulunmamalıdır.

 

GTIN ve MPN Numaraları

Ürünlerinizin Google Alışveriş sayfasında çıkmasını istiyorsanız GTIN, GTIN numarası bulunmayan ürünler için ise MPN numaralarının girilmesi gerekmektedir. Bu numaraların ikisininde boş bırakılması durumunda ürünleriniz Google Alışveriş sonuçlarında çıkmayacaktır. Peki bu numaralar nedir?

GTIN Numarası Nedir?

GTIN; Küresel Ticari Ürün Numarası anlamına gelen, ticari malların üzerinde bulunan, genelde barkodlarda olarak yer alan, dünya üzerinde başka bir üründe tekrar etmeyen numaralardır. GTIN numarası en az 8 haneli en fazla 13 hanelidir. Türkiye’de GTIN numaraları ürünlerin üzerinde bulunan barkod numalarındaki 13 haneli koddur.

 

MPN Numarası Nedir?

MPN; Üretici Parça Numarası anlamına gelen, aynı üreticinin tüm ürünleri arasında belli bir ürünü tanımlayan benzersiz numaralardır. Ürün üzerinde basılı harf ve rakamlardan oluşabilir.

Ürün Başlığı

Google tarafından belirtilen protokollere göre ürün başlığınızın kurallara uygun olması ürününüzün Google Alışveriş Reklamlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Peki ürün başlığı nasıl olmalıdır?

Marka + Ürün + Özellik (Renk, beden, ölçü, ağırlık gibi)

Örnek bir ürün başlığı verecek olursak

Samsung Galaxy S8 64GB

Peki ürün başlığında kullanılmaması gerekenler neler?

  • Ürün başlığında promosyon bilgisi veren “ücretsiz kargo, aynı gün kargo, iki yıl garanti” gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
  • Ürün başlıklarının tamamı büyük harf ile yazılmamalıdır, özel karakterler kullanılmamalıdır.
  • Başlıklarda fiyat bilgisi, indirimli fiyat, kargolama bedeli, kargolama tarihi (aynı gün kargo) gibi bilgileri ve ya firma bilgilerinizi eklemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.