Akıllı Telefonlar Neden Isınır? Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mümkün olmadıkça mobil veriyi açık bırakmayın. Mobil veri kapalı olduğu takdirde hem şarjınız fazla gider hem telefonun performansı yerinde olur. Mobil veri yerine Wifi tercih sebebiniz olsun. Oyunları fazla oynamayın derim cihaz yorulur. Hele ki en büyük hatalardan biri şarjda iken oyun oynamak, İnternete girmek tamamen hata olur. Mümkünse alın uçak moduna veya kaptın öyle şarj edin.

Akıllı telefonların ısınma sebepleri farklıdır. Bunlar;

Mobil Verinin Açılması; Mobil verinin açılması telefonda oluşan ağ trafiğini artırır ve telefonda mobil veri ile
mobil-veriçalışan tüm uygulamalar mobil verinin çalıştığını algıladığı anda mobil veriyle çalışan uygulamalar internetinize hücum ederler. Zaten uygulamaların %95’i internete ihtiyaç duyar. Mobil veriyi açtınız bir anda Whatsapp, Facebook, Twitter, Mail, Google Play Store, Güncellemeler, Oyunlar, Uygulamalar, Geri Bildirim Raporları vb. uygulamalar internetinize erişmeye çalışır. Buda hem işlemcide hemde şebekede yük oluşturduğundan telefonunuz aşırı ısınır.
smartphone-325482_1280
Oyunlar; Oyunlar çalışmaya başladığı anda tüm donanımlar çalışır desek yeridir. İşlemci, Ram, Dahili Bellek, Ekran Kartı, Şebeke(Mobil Veri) hepsi aynı anda çalışmaya başlar tabi bu durum bağlantılı olarak bataryayı da yer yutar. Arabanın gazına abanmak gibi birşey 🙂 Aşırı oyun oynamak cihazın donanımsal ve yazılımsal sorunlara yol açtığı gibi cihazın ömründen ömür alır.
Şarj Doldururken Isınma: Elektrik yükü bulunan her cihaz ısınır aslında. Telefona şarja taktığınızda ısınmasının sebebi de enerji yüküdür. Nasıl insanlar bal veya şekerli gıdalar tükettiğinde ısınıyor ise telefonda öyle ısınıyor. 🙂 Heripad-429790_1280şey enerjiden kaynaklanıyor

Sonuç olarak telefonunuzu fazla zorlamayın. Mümkün olmadıkça mobil veriyi açık bırakmayın. Mobil veri kapalı olduğu takdirde hem şarjınız fazla gider hem telefonun performansı yerinde olur. Mobil veri yerine Wifi tercih sebebiniz olsun. Oyunları fazla oynamayın derim cihaz yorulur. Hele ki en büyük hatalardan biri şarjda iken oyun oynamak, İnternete girmek tamamen hata olur. Mümkünse alın uçak moduna veya kaptın öyle şarj edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.