Akıllı Telefon Alma Rehberi

Akıllı telefonlara olan reğabet  her geçen gün artıyor ve artmayada devam edecek gibi gözüküyor. Akıllı telefon alırken daha sonradan pişman olmamak için satın alma rehberimizi bir kez göz gezdirmeniz de sizin için çok faydalı olacağı kanaatindeyiz.

phone-380008_640Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Bir Kaç Nokta Şöyle Sıralayabiliriz.

1. İşletim Sistemi: İşletim sistemi bilgisayarlarda da olduğu gibi telefonlarda da insanlara göre değişir. Bu değişiklik tercihlere göre ve kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Bilindiği üzre popüler olan mobil işletim sistemleri IOS, Android, Windows Phone 8.

IOS: Kısaca bahsetmek gerekirse IOS işletim sistemine sahip akıllı telefon aldığınızda donanımdan çok yazılıma ücret ödemiş olursunuz bunun asıl sebebi de IOS’ un diğer işletim sistemlerine göre daha stabil olmasıdır. Ayrıca IOS Unix veri tabanlı bir işletimidir. Yani kapalı bir sistemdir. Buda kullanıcılara daha kullanışlı bir arayüz ve daha güvenli bir işletim sistemi sunar. IOS (unix) da dışarıdan müdahale daha zordur.

Android: Android ise Linux işletim sistemine sahiptir. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Açık kaynaklı olmasının artıları ve eksileri mevcuttur. Linux olmasının artılarını söyleyecek olursak daha basit bir kullanım sağlar. Linux’ un eksilerine gelecek olursak da saldırılara karşı açık hedef haline gelebilir. Android (linux) de dışarıdan müdahale daha kolaydır.

Windows Phone 8: Windows da IOS gibi kapalı kaynaklı bir sistemdir. Kullanım kolaylığı sağlar basit bir arayüze sahiptir. Fazla tercih edilmemesinin sebibi uygulama sayısının az oluşundan kaynaklanır.

Not: Gün gelecek Windows tahtını alacak windows la doğduk windowslada ölürüz gibi 🙂
Kimine göre IOS, Kimine göre Android, Kimine göre Windows Phone 8 dir. Bu soru uçsuz bucaksızdır. 🙂 Tercih sebebidir diyelim geçelim daha kolay olur.

2.Donanım
Donanımsal farklılıklar işletim sistemlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu işletim sisteminin kapladığı alandan tutunda işletim sisteminin kullandığı ram miktarına göre farklılık gösterir.

İşlemci : işlemcilere gelecek olursak Apple Ax Serisi, Snapdragon, Exynos, Tegra, Mediatek gibi işlemciler mevcut telefonla ne yapacağına bağlı olarak işlemcilerde kişiden kişye ve tercih sebebine göre değişiklik gösterebilir. cpu-214591_1280

*Kısacası Oyuncular İçin Snapdragon, Exynos diyebileriz.

*Görsel yani video film derseniz de Tegra ve hepsi olabilir.

*Aslında işlemci olayı uzun mevzu fazla kasmanıza gerek yok  sonuçta uzay mekiği almıyorsunuz. 🙂 Bu konuya bir başka konuda değineceğiz.
Ram: Oyun oynayacaklar için fazla olması tercih sebebidir.

iphone-410311_12803.Ekran: İps, Oled, Amoled, Tft gibi çeşitleri mevcut.
İps: Ekranda son nokta demesekte şuanlık bence son nokta sonuçta en pahalısı budur. Ips milyonlarca renk barındırır. İps nin tüm modelleri diğer ekranlara göre h
em daha az enerji tüketir hem daha mükemmel görünütü verir.

Oled: Parlaklık ve canlılık olarak Amolede göre biraz daha fazladır.

Amoled: Daha parlak ve daha canlı renler isteyenler için.
Tft : Eski teknoloji yakında tarihi olacak

Yazımıza son noktayı koymadan önce Şems-i Tebrizi’nin bir sözünü paylaşmak istiyoruz.

Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir.  Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir. ŞEMS-İ TEBRİZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.